Akce školy
Zvolte školní rok:

Jde EU přenést na plátno?

Akce se účastnily:
Datum: 25. ledna 2019

Celé to začalo zhruba 14 dní před samotnou akcí. Německé Gymnázium v Markneukirchenu nám dodalo velké plátno, na kterém žáci naší školy měli vytvořit vlajku s tématikou EU. O tom, co pro nás Evropská unie znamená, jsme se již bavili v hodinách češtiny.

12 dívek z 2. stupně v rámci výtvarné výchovy na obrovitém plátně začalo velice hbitě pracovat. Termín odjezdu směr gymnázium v Německu se nezadržitelně blížil.

V pátek 25. ledna jsme v půl osmé společně s paní učitelkou Grockou a panem učitelem Purmou nastoupili do mikrobusu a odjeli na Gymnázium Markneukirchen.

V mikrobuse nás uvítal milý, nýbrž přehnaně upovídaný řidič, jenž nás odvezl bez problému až ke gymnáziu.

Tam jsme se setkali s ředitelem školy. Byl to milý postarší pán, u něhož se věk podepsal hlavně na jeho vlasech, co byly přirovnatelné ke sněhu, kterým nás vláčel do menší budovy za gymnáziem. Po proslovu ředitele a slečny, která měla vše na starosti, se děvčata pustila do práce na naší vlajce a současně s německými studenty jsme začali vytvářet i vlajku společnou.

Němci jsou samozřejmě pohostinný národ, který ke všemu má rád jídlo, proto jsme u práce moc dlouho nevydrželi. Během chvíle jsme už všichni seděli u stolů, na nichž bylo občerstvení, které němečtí studenti pro nás připravili. A musím říct, že bylo úžasné. Zde jsme společně diskutovali o pozitivech, ale i negativních věcech, které jsou spojeny s existencí Evropské unie.

Pak jsme se s plnými žaludky pustili opět do práce. Některé dívky psaly nápisy na společnou vlajku, jiné zase zdokonalovaly tu naši.

Dokončení vlajek nás stálo hodně úsilí a energie. Dokonce jsme si barvu odnesly s sebou domů na oblečení či botách. Ale stálo to za to.

Během našeho výtvarného snažení jsme si nemohly nevšimnout, že se v místnosti objevil nám už dobře známý starosta Markneukirchenu. Podal si s námi už tradičně ruku a všechny nás pozval na prohlídku prostor školy. První, co nám ukázal, byla jejich galerie umění. Mně osobně se výtvory žáků moc líbily, ale šlo vidět, že pan učitel Purma v novodobém umění moc zálibu nemá.

Po galerii jsme si prošli i školu samotnou.

Viděli jsme želvičky, snažili se zazpívat si s Němci ve sboru, německé studentky tance nám zatančily a celkově všichni na škole byli moc milí. Celé gymnázium je moc krásné a do takové školy bych klidně chodila ráda a bez odporu.

S nadšeným výrazem jsme se vrátili do budovy výtvarného umění, kde byly vyvěšeny 4 vlajky. Naše, města Markneukirchenu, žáků gymnázia a společná česko-německá.

Vlajky budou soutěžit o přízeň některých europoslanců. Takže doufejme, že se budou líbit a 8. března se opět setkáme v budově Gymnázia Markneukirchen na veřejném představení tohoto výtvarného přeshraničního projektu.

Karolína Okresová